Vybrané texty z mého blogu iDNES

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí
Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

Tvářili se zeleně a kasírovali miliony
Málokoho už asi překvapí, že těm, co nejvíc křičí o nutnosti chránit klima, jde často hlavně o peníze. Německý skandál ale překonává i nejdivočejší představy.

Vyhraje plyn nad jádrem i rozumem?
Někteří politici a pochopitelně obchodníci s plynem se nás snaží přesvědčit, že plynová krize je zažehnána a čekají nás růžové plynové zítřky. Je to ale pravda? Podle mě ne.

Němci jádrem dorazili pudla energetického průšvihu
Německo i přes hlasité protesty odborníků a části politiků vypnulo své poslední jaderné elektrárny. Co to přinese a způsobí? Podle všeho nic dobrého.

Kdy skončí uhlí. A co ho nahradí?
Je velmi pravděpodobné, že mnoho českých uhelných elektráren začne mizet z trhu už dávno před rokem 2030. Napsal jeden expert. Výstavba plynových elektráren se nedá stihnout včas, napsal druhý. Co s tím?

Emisí míň nebude. Za to práce a peněz ano
V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přijde v automobilce a u dodavatelů 10 000 lidí. V Evropě můžou přijít o práci statisíce lidí. Proberou se konečně politici?

U Bidena vyhrál pragmatismus nad idologií
Americký prezident Biden pořádně naštval ekologické aktivisty. Schválil totiž projekt těžby ropy na Aljašce. Prý se chová v rozporu se svými sliby.

Gretě vadí už i větrníky. A to je dobře
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová s dalšími aktivisty zablokovala vchod do norského ministerstva energetiky. Vadí jim totiž stavba větrných elektráren na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů.

Plast, nebo CO2? Co lidem škodí víc?
Plasty jsou všude, včetně mateřského mléka a krve. Oteplování zastavit nedokážeme, ale s plasty bychom si nějak poradit mohli.

Falešný jásot nad koncem ruského plynu
Dobrých zpráv není nikdy dost. ČR v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 % na aktuální maximálně 4 %, napsala na Twitteru Markéta Pekarová Adamová.
Potěšilo mne v médiích

Fast foody kupují myčky nádobí
Rychlá občerstvení na Západě nakupují myčky nádobí a plastové tácky na hamburgery pak rotují mezi zákazníky podobně jako v lepších podnicích porcelánové talíře.

Environmentalismus ožebračuje a zabíjí
Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.

V nivě Kunratického potoka bude nový biotop
Radnice Prahy 4 zahájila v nivě Kunratického potoka v Braníku v ulici Za Mlýnem stavbu takzvaného biotopu, tedy vodní plochy s rostlinami a živočichy. Cílem je vytvořit útočiště pro organizmy vázané na čistou vodu a bude sloužit k posílení druhové diverzity.

Liberecká záchranná stanice Archa rozšířila okruh působení
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa loni výrazně rozšířila okruh svého působení. Do správy převzala část území po záchranné stanici v Libštátě na Semilsku, jež ukončila činnost, informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.

Vědci objevili materiál, který by mohl vyřešit problém s plasty
Nový rostlinný materiál s vlastnostmi podobnými pavoučímu vláknu by mohl nahradit těžko rozložitelné jednorázové plasty. Objevila jej skupina vědců z britské Univerzity v Cambridge, která se původně zabývala zkoumáním chování bílkovin v lidském těle. Vyvinutý materiál by se na trhu měl objevit ještě v průběhu letošního roku.

Vědci zkoumají využití CO2 při výrobě betonu
Globální produkce betonu se odhaduje na 26 miliard tun ročně a výroba cementu, což je spojovací složka betonu, se na celkových emisích oxidu uhličitého produkovaných člověkem podílí neuvěřitelnými sedmi procenty. Američtí inženýři nyní pracují na nové technologii...

V Německu chtějí chytré dálnice vyrábějící elektřinu
Konečně někoho napadlo rozumné řešení jak využít obrovskou plochu dálniční sítě v Německu. Uměla bych si představit, že tento přístup by byl povinně součástí každého nového kilometru dálnice v EU.

Řetězec H&M zákazníkům vyrobí ze starého kusu oblečení nový
Přinesete staré oblečení a za pět hodin z něj budete mít nové. Zní to jako pohádka, ale opravdu to funguje. Konečně!

Studentský vynález z Británie významně sníží emise pevných částic z pneumatik
Pokaždé, když vozidlo zabrzdí, zrychlí nebo zatočí v zatáčce, pneumatiky se opotřebovávají a drobné částice se dostávají do vzduchu, což podle mezinárodního výzkumu o životním prostředí ročně vyprodukuje půl milionu tun částic z pneumatik.

Nebýt staveb našich předků, boj se suchem jsme už prohráli, říká hydrolog
„Buďme vděční za přehrady postavené do roku 1990. Bez nich bychom už dávno měli velkou krizi s vodou. Možná ještě do roku 2030 z nich můžeme žít,“ říká hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy...
Naštvalo mne v médiích

Koncept skladování elektřiny od ČVUT je funkční
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci se společností Tepelná čerpadla Mach úspěšně dokončilo testování konceptu skladování elektrické energie prostřednictvím tepla uloženého do kamenného prachu v Carnotově baterii.

Z jedné závislosti do druhé?
Cestu ze závislosti na ruském plynu hledá Evropa už přes rok. Solární energie, která by jej částečně měla nahradit, však buduje provázanost na jiném autoritativním režimu. Číně. Komunistický stát dominuje trhu a aby si své postavení upevnil, omezuje vývoz součástek na výrobu solárních panelů.

Kde je bilion na Green Deal?
Bilion korun je překvapivě hodně – jen pro představu, zhruba stejně peněz Česko dostalo z EU za celou dobu svého členství, tedy za dlouhých 19 let. Překvapivé také je, že peníze už se začaly utrácet, ale jen největší znalci mají povědomí, co si za ně země pořizuje.

V Berlíně jsou ponechány svému osudu tisíce kol
Cyklisté v německé metropoli řeší podobný problém jako motoristé s parkováním, na vytížených místech totiž není snadné odstavit kolo. Stojany často blokují vraky jízdních kol, které byly ponechány svému osudu.

V Amazonii ubylo za posledních 40 let deset procent vegetace
V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, což je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny se jedná o deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, uvádí podle agentury AP nová studie.

USA na cestě k čisté energii zakoply o otrockou práci
Podle federálních celních úředníků se od června v amerických přístavech nahromadilo více než 1000 dodávek komponentů do solárních panelů. Mají hodnotu stovek milionů dolarů, ale Američané je nemohou použít, píše na svých stránkách agentura Reuters.

Stávka za klima byla jen humbuk
Třebaže by se z minulého týdne mohlo zdát, že se v univerzitních stávkách za klima angažuje většina českých studentů, čísla to vidí jinak. Kupříkladu prohlášení iniciativy Univerzity za klima, která stávky zastřešovala, podepsalo k 21. listopadu necelých 500 lidí.

Mezi lobbisty na klimatické konferenci jsou ruští oligarchové, píše The Guardian
Mezi lobbisty na klimatické konferenci OSN COP27 v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch jsou ruští oligarchové a šéfové několika společností, na které se vztahují sankce. Informoval o tom zpravodajský web britského listu The Guardian.

Oteplování planety i stoupání hladin oceánů citelně zrychluje
Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví.

Rusko záměrně připravilo Mykolajiv před půl rokem o pitnou vodu
Ruští vojáci v dubnu záměrně poničili vodovodní potrubí, které přivádělo pitnou vodu do Mykolajivu na jihu Ukrajiny, uvedla ruská redakce BBC na základě vlastního vyšetřování.