Vybrané texty z mého blogu iDNES
Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí
Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.
Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka
Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.
Zeleným se v Německu smějí
Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.
Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí
Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.
Tvářili se zeleně a kasírovali miliony
Málokoho už asi překvapí, že těm, co nejvíc křičí o nutnosti chránit klima, jde často hlavně o peníze. Německý skandál ale překonává i nejdivočejší představy.
Vyhraje plyn nad jádrem i rozumem?
Někteří politici a pochopitelně obchodníci s plynem se nás snaží přesvědčit, že plynová krize je zažehnána a čekají nás růžové plynové zítřky. Je to ale pravda? Podle mě ne.
Němci jádrem dorazili pudla energetického průšvihu
Německo i přes hlasité protesty odborníků a části politiků vypnulo své poslední jaderné elektrárny. Co to přinese a způsobí? Podle všeho nic dobrého.
Kdy skončí uhlí. A co ho nahradí?
Je velmi pravděpodobné, že mnoho českých uhelných elektráren začne mizet z trhu už dávno před rokem 2030. Napsal jeden expert. Výstavba plynových elektráren se nedá stihnout včas, napsal druhý. Co s tím?
Emisí míň nebude. Za to práce a peněz ano
V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přijde v automobilce a u dodavatelů 10 000 lidí. V Evropě můžou přijít o práci statisíce lidí. Proberou se konečně politici?
U Bidena vyhrál pragmatismus nad idologií
Americký prezident Biden pořádně naštval ekologické aktivisty. Schválil totiž projekt těžby ropy na Aljašce. Prý se chová v rozporu se svými sliby.
Potěšilo mne v médiích
Rakouští extremisté z Poslední generace překvapivě ukončili činnost
Klimatičtí extremisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří na sebe upozorňovali především tím, že se přilepovali k asfaltu a blokovali komunikace, překvapivě ukončili své protesty v Rakousku. Důvodem podle nich je, že nevidí šanci na prosazení svých požadavků.
Evropa ve jménu ochrany životního prostředí páchá rituální sebevraždu
Výroba stavebních hmot je extrémně náročná na spotřebu energií a to je v dnešní Evropě, která kvůli ideologii energie extrémně zdražila, jedním z důvodů nárůstu cen staveb.
VODÍK: Revoluce za dveřmi
V této souvislosti není bez zajímavosti zpráva francouzské společnosti La Française d’Énergie (FDE), ve které v květnu 2023 oznámila, že v oblasti Lotrinské důlní pánve v rámci kontrolních prací objevila významné objemy přirozeně se vyskytujícího vodíku.
Dalibor Martínek: Kdy přestaneme hrát hru na klimatickou změnu?
Obří kus ledu, pojmenovaný podle BBC jako A23a, se prý dal do pohybu, poháněn větrnými a mořskými proudy. Úchvatnou katastrofickou zprávu přináší jeden z nejrespektovanějších světových zpravodajských serverů.
Údržba prádla v profi prádelnách je z energetického pohledu o polovinu levnější než v domácnostech. Spotřebuje rovněž až o 60 procent méně vody
Profesionální prádelny zvládají údržbu prádla v porovnání s domácnostmi za poloviční finanční náklady na spotřebované energie.
Fast foody kupují myčky nádobí
Rychlá občerstvení na Západě nakupují myčky nádobí a plastové tácky na hamburgery pak rotují mezi zákazníky podobně jako v lepších podnicích porcelánové talíře.
Environmentalismus ožebračuje a zabíjí
Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.
V nivě Kunratického potoka bude nový biotop
Radnice Prahy 4 zahájila v nivě Kunratického potoka v Braníku v ulici Za Mlýnem stavbu takzvaného biotopu, tedy vodní plochy s rostlinami a živočichy. Cílem je vytvořit útočiště pro organizmy vázané na čistou vodu a bude sloužit k posílení druhové diverzity.
Liberecká záchranná stanice Archa rozšířila okruh působení
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa loni výrazně rozšířila okruh svého působení. Do správy převzala část území po záchranné stanici v Libštátě na Semilsku, jež ukončila činnost, informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
Vědci objevili materiál, který by mohl vyřešit problém s plasty
Nový rostlinný materiál s vlastnostmi podobnými pavoučímu vláknu by mohl nahradit těžko rozložitelné jednorázové plasty. Objevila jej skupina vědců z britské Univerzity v Cambridge, která se původně zabývala zkoumáním chování bílkovin v lidském těle. Vyvinutý materiál by se na trhu měl objevit ještě v průběhu letošního roku.
Naštvalo mne v médiích
Minulý týden přestalo foukat a Evropané museli přiložit pod kotel
Nic nám nevyložilo problémy evropské energetiky tak polopaticky jako začátek letošního roku. Zatímco v prvním týdnu výrobu elektřiny táhl vítr, ve druhém mu došel dech a pálilo se zase vše, co hoří.
Kryptoburza, Íránci i Západ: Kde bere Hamás peníze?
Kdo platí za krveprolití? „Hamás a další teroristé nespoléhají s financováním na jediný kanál. Jsou oportunističtí a přizpůsobiví,“ řekl minulý týden pro americkou televizi CNN bývalý analytik CIA Yaya Fanusie. Dosud známe čtyři kanály, jimiž palestinští teroristé svůj krvavý byznys financují.
Výletní lodě Carnival více zplodin než všechna auta v Evropě
Nová studie zadaná Evropskou federací pro dopravu a životní prostředí odhalila, že toxické emise oxidů síry z 63 výletních lodí společnosti Carnival Corporation jsou o 43 % vyšší než ze všech vozidel se spalovacími motory v Evropě.
Koncept skladování elektřiny od ČVUT je funkční
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci se společností Tepelná čerpadla Mach úspěšně dokončilo testování konceptu skladování elektrické energie prostřednictvím tepla uloženého do kamenného prachu v Carnotově baterii.
Z jedné závislosti do druhé?
Cestu ze závislosti na ruském plynu hledá Evropa už přes rok. Solární energie, která by jej částečně měla nahradit, však buduje provázanost na jiném autoritativním režimu. Číně. Komunistický stát dominuje trhu a aby si své postavení upevnil, omezuje vývoz součástek na výrobu solárních panelů.
Kde je bilion na Green Deal?
Bilion korun je překvapivě hodně – jen pro představu, zhruba stejně peněz Česko dostalo z EU za celou dobu svého členství, tedy za dlouhých 19 let. Překvapivé také je, že peníze už se začaly utrácet, ale jen největší znalci mají povědomí, co si za ně země pořizuje.
V Berlíně jsou ponechány svému osudu tisíce kol
Cyklisté v německé metropoli řeší podobný problém jako motoristé s parkováním, na vytížených místech totiž není snadné odstavit kolo. Stojany často blokují vraky jízdních kol, které byly ponechány svému osudu.
V Amazonii ubylo za posledních 40 let deset procent vegetace
V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, což je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny se jedná o deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, uvádí podle agentury AP nová studie.
USA na cestě k čisté energii zakoply o otrockou práci
Podle federálních celních úředníků se od června v amerických přístavech nahromadilo více než 1000 dodávek komponentů do solárních panelů. Mají hodnotu stovek milionů dolarů, ale Američané je nemohou použít, píše na svých stránkách agentura Reuters.
Stávka za klima byla jen humbuk
Třebaže by se z minulého týdne mohlo zdát, že se v univerzitních stávkách za klima angažuje většina českých studentů, čísla to vidí jinak. Kupříkladu prohlášení iniciativy Univerzity za klima, která stávky zastřešovala, podepsalo k 21. listopadu necelých 500 lidí.