Palec dolů
Minulý týden přestalo foukat a Evropané museli přiložit pod kotel
Nic nám nevyložilo problémy evropské energetiky tak polopaticky jako začátek letošního roku. Zatímco v prvním týdnu výrobu elektřiny táhl vítr, ve druhém mu došel dech a pálilo se zase vše, co hoří.
Kryptoburza, Íránci i Západ: Kde bere Hamás peníze?
Kdo platí za krveprolití? „Hamás a další teroristé nespoléhají s financováním na jediný kanál. Jsou oportunističtí a přizpůsobiví,“ řekl minulý týden pro americkou televizi CNN bývalý analytik CIA Yaya Fanusie. Dosud známe čtyři kanály, jimiž palestinští teroristé svůj krvavý byznys financují.
Výletní lodě Carnival více zplodin než všechna auta v Evropě
Nová studie zadaná Evropskou federací pro dopravu a životní prostředí odhalila, že toxické emise oxidů síry z 63 výletních lodí společnosti Carnival Corporation jsou o 43 % vyšší než ze všech vozidel se spalovacími motory v Evropě.
Koncept skladování elektřiny od ČVUT je funkční
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT ve spolupráci se společností Tepelná čerpadla Mach úspěšně dokončilo testování konceptu skladování elektrické energie prostřednictvím tepla uloženého do kamenného prachu v Carnotově baterii.
Z jedné závislosti do druhé?
Cestu ze závislosti na ruském plynu hledá Evropa už přes rok. Solární energie, která by jej částečně měla nahradit, však buduje provázanost na jiném autoritativním režimu. Číně. Komunistický stát dominuje trhu a aby si své postavení upevnil, omezuje vývoz součástek na výrobu solárních panelů.
Kde je bilion na Green Deal?
Bilion korun je překvapivě hodně – jen pro představu, zhruba stejně peněz Česko dostalo z EU za celou dobu svého členství, tedy za dlouhých 19 let. Překvapivé také je, že peníze už se začaly utrácet, ale jen největší znalci mají povědomí, co si za ně země pořizuje.
V Berlíně jsou ponechány svému osudu tisíce kol
Cyklisté v německé metropoli řeší podobný problém jako motoristé s parkováním, na vytížených místech totiž není snadné odstavit kolo. Stojany často blokují vraky jízdních kol, které byly ponechány svému osudu.
V Amazonii ubylo za posledních 40 let deset procent vegetace
V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, což je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny se jedná o deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, uvádí podle agentury AP nová studie.
USA na cestě k čisté energii zakoply o otrockou práci
Podle federálních celních úředníků se od června v amerických přístavech nahromadilo více než 1000 dodávek komponentů do solárních panelů. Mají hodnotu stovek milionů dolarů, ale Američané je nemohou použít, píše na svých stránkách agentura Reuters.
Stávka za klima byla jen humbuk
Třebaže by se z minulého týdne mohlo zdát, že se v univerzitních stávkách za klima angažuje většina českých studentů, čísla to vidí jinak. Kupříkladu prohlášení iniciativy Univerzity za klima, která stávky zastřešovala, podepsalo k 21. listopadu necelých 500 lidí.