Moje texty
Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí
Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.
Tvářili se zeleně a kasírovali miliony
Málokoho už asi překvapí, že těm, co nejvíc křičí o nutnosti chránit klima, jde často hlavně o peníze. Německý skandál ale překonává i nejdivočejší představy.
Vyhraje plyn nad jádrem i rozumem?
Někteří politici a pochopitelně obchodníci s plynem se nás snaží přesvědčit, že plynová krize je zažehnána a čekají nás růžové plynové zítřky. Je to ale pravda? Podle mě ne.
Němci jádrem dorazili pudla energetického průšvihu
Německo i přes hlasité protesty odborníků a části politiků vypnulo své poslední jaderné elektrárny. Co to přinese a způsobí? Podle všeho nic dobrého.
Kdy skončí uhlí. A co ho nahradí?
Je velmi pravděpodobné, že mnoho českých uhelných elektráren začne mizet z trhu už dávno před rokem 2030. Napsal jeden expert. Výstavba plynových elektráren se nedá stihnout včas, napsal druhý. Co s tím?
Emisí míň nebude. Za to práce a peněz ano
V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přijde v automobilce a u dodavatelů 10 000 lidí. V Evropě můžou přijít o práci statisíce lidí. Proberou se konečně politici?
U Bidena vyhrál pragmatismus nad idologií
Americký prezident Biden pořádně naštval ekologické aktivisty. Schválil totiž projekt těžby ropy na Aljašce. Prý se chová v rozporu se svými sliby.
Gretě vadí už i větrníky. A to je dobře
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová s dalšími aktivisty zablokovala vchod do norského ministerstva energetiky. Vadí jim totiž stavba větrných elektráren na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů.
Plast, nebo CO2? Co lidem škodí víc?
Plasty jsou všude, včetně mateřského mléka a krve. Oteplování zastavit nedokážeme, ale s plasty bychom si nějak poradit mohli.
Falešný jásot nad koncem ruského plynu
Dobrých zpráv není nikdy dost. ČR v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 % na aktuální maximálně 4 %, napsala na Twitteru Markéta Pekarová Adamová.
Kdo pojede na dovolenou pod větrníky?
Téma, které stojí mimo pozornost: Kolik lidí chce trávit dovolenou vedle větrné elektrárny? Jak vůbec změní vnucení občasných zdrojů energie (OZE) vzhled krajiny?
Molotovovy koktejly klima nezachrání
Válka aktivistů s policií se včera odehrála v obci Lützerath, kterou obsadili klimatičtí aktivisté na protest proti jejímu chystanému zboření kvůli rozšíření uhelného dolu. Aktivistům vůbec nedochází, jak jsou hloupí a škodí klimatu.
Zelená, nebo život
Peníze, nebo život říkávali loupežníci. Větu z titulku používají aktivisté. Argumentují změnou klimatu, ale nejde spíš o to loupežnictví?
Proč je plyn něco jako svatý grál?
Všichni neustále mluví o plynu, shání plyn, vozí plyn, chlubí se, kolik je ho v zásobnících. Ale vůbec se neřeší, kolik ten plyn stojí, Brusel odmítá zavést cenový strop, nikoho nezajímají ekologické dopady, ani odkud se vozí. Proč?
Ten rozdíl v přístupu bije do očí, a to úplně ve všem. Evropská unie zavádí cenové stropy na výrobce elektřiny ze všeho kromě plynu, naše vláda je navíc ještě brutálně zdaní, takže firmy nejspíš utečou někam do zahraničí a daně budou platit tam. Jedna už to udělala.
Když chceme stavět nové jaderné elektrárny, tak se neustále omílá, že to bude strašně drahé. Do toho ještě Rakušané a Němci protestují z ekologických a bezpečnostních důvodů. Přitom jádro je prakticky bezemisní. Ekologičtí aktivisté i někteří politici neustále volají po zavření uhelných dolů a elektráren, i když uhlí je jediná energetická surovina, kterou máme. Obnovitelné zdroje zase kritizují jiní kvůli závislosti na počasí.
Jen u plynu neřeší nikdo nic. Pořád jen slyšíme, že jezdí tankery s LNG a chválíme se, že plníme zásobníky. Ale za kolik ten plyn vlastně kupujeme? Jaký je poměr cena/výkon oproti jádru, uhlí, obnovitelným zdrojům? Jak vychází porovnání dopadů na klima? Odkud plyn dovážíme a jakým způsobem se tam těží? Není to náhodou frakováním? Kolik metanu uniklo při těžbě a po cestě? Jaká je uhlíková tankerů, které plyn vozí? Proč zrovna na plyn, který je super drahý, odmítá Evropská komise zavést cenový strop? To by byla největší pomoc v energetické krizi.
Zaznamenali jste někde odpovědi na tyhle otázky? Já ne. Mám pocit, že se na to nikdo ani neptá. Proč? Co je na plynu tak úžasného, že má oproti všem jiným zdrojům tak výsadní postavení?
Já jsem přesvědčena, že vůbec nic. Nemáme ho, jsme totálně závislí na dovozu. A to nejen Česko, ale celá Evropa. Je to fosilní palivo, které má oproti uhlí sice nižší emise při spalování, ale kvůli únikům metanu je zátěž na klima u plynu a uhlí prakticky srovnatelná. Navíc jsou zde ekologické dopady kvůli způsobu těžby a převoz tankery je taky velká paráda. A nakonec je tu cena. Ta je extrémně vysoká.
Já samozřejmě chápu, že se bez plynu nedokážeme úplně obejít. Ale jsem přesvědčená, že by se měly udělat důkladné ekonomické i ekologické analýzy, aby se ukázalo, jak je na tom plyn v porovnání s jinými zdroji. Proč je nikdo nedělá? Vsadím levou botu, že hlavně proto, že by se ukázalo, že je nanejvýš vhodné používat zemní plyn jen tam, kde je to nezbytné. Takže například určitě ne při výrobě elektřiny, kde je mnohem lepší jádro a obnovitelné zdroje, a zatím holt ještě pár let uhlí.
Jenže plyn je holt obří byznys. Stačí se podívat, co vyvádí Putin, ale schválně si najděte třeba i to, jaké tanečky kolem plynu dělá Norsko. Pokud sesadíme plyn z pozice svatého grálu, bude nám všem líp.
Aktivisty nezajímá ovzduší, chtějí zničit kapitalismus
Policie o víkendu zatkla několik ekologických aktivistů, účastníků klimakempu hnutí Limity jsme my, kteří pronikli do koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Prý jim šlo ovzduší, ale ve skutečnosti chtějí zničení kapitalismu.