Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová s dalšími aktivisty zablokovala vchod do norského ministerstva energetiky. Vadí jim totiž stavba větrných elektráren na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů.

Pastevci sobů říkají, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata a narušují odvěké tradice.

„Práva domorodců a lidská práva musí jít ruku v ruce s ochranou klimatu a opatřeními v oblasti klimatu. To se nemůže dít na úkor některých lidí. Pak to není klimatická spravedlnost,“ řekla Greta.

Na první pohled je úsměvné, když zrovna Greta protestuje proti obnovitelným zdrojům elektřiny. Ve skutečnosti za to ale musím Gretu bez jakékoli ironie pochválit. Udělala totiž gesto, které upozorňuje, i když jen na specifickém konkrétním případě, na naprosto zásadní problém, na který se ve svých textech snažím upozorňovat i já.

V honu za snižováním emisí se totiž k obnovitelným zdrojům přistupuje až neuvěřitelně nekriticky. Všude létají miliardové dotace, staví se větrníky i soláry. A nikdo nechce poslouchat, že celý tento OZE boom má i svá nemalá rizika.

Zkusím napsat ta, která mě napadnou. V komentářích když tak, prosím, přidejte další. Poměrně často se objevují zprávy, že lidé odmítli stavbu větrníků v blízkosti svých obcí a měst. Sem tam se něco napíše o tom, že větrníky jsou nebezpečné například pro ptáky. Docela už se řeší i to, že OZE zkrátka dodávají elektřinu nepravidelně a hlavně v zimě velmi málo, což vyžaduje krytí v podobě uhelných či plynových elektráren. To pochopitelně celkovou energetiku prodražuje. Už mnohem méně se mluví o tom, že solární parky zabírají zemědělskou půdu. Téměř vůbec se pak neřeší to, kolik všelijakých materiálů včetně vzácných kovů je na výrobu OZE potřeba, že je těchto materiálů nedostatek, nebo je má v rukou zejména Čína. Stejně tak se nemluví o tom, že životnost solárních panelů i větrníků je jen kolem dvaceti let, takže už brzy bude třeba jejich masivní výměna.

Určitě se větších či menších problémů najde ještě mnohem víc. Jde ale hlavně o princip, že se jimi nikdo nechce moc zabývat. To je vždycky špatně, i když obecně je nepochybně snaha o výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů správná. Je však nutné dělat věci správně. Kriticky hodnotit všechna pro a proti. Zejména teď, když všichni prožíváme největší energetickou krizi za desítky let. Energie jsou neskutečně drahé, hrozí jejich nedostatek.

Greta v minulosti ovlivnila spoustu politiků tím, že je třeba panikařit. Teď je snad aspoň trochu pomůže upozornit na to, že z vaničkou se nesmí vylít taky dítě.