Docela by mě zajímalo, jak by dopadl takový průzkum veřejného mínění. Ale vlastně jsem si celkem jistá, že by souboj strašáků logicky a drtivě vyhrála zima. Tedy u lidí. U některých politiků mám pochybnosti.

Nikdo nechce v zimě mrznout, natož zmrznout. Letošní zimy se ale bojíme, protože možná nebude plyn z Ruska, na němž nás naši milí čeští, němečtí i jiní politici učinili nesmyslně závislými. Proto na internetu, v novinách i všude jinde neustále čteme, na kolik procent už jsou naplněné zásobníky a odkud by se ještě mohl plyn do Evropy vozit. Velmi málo se pak píše, jak strašně moc za ten plyn platíme. A vůbec se nepíše o uhlíkové stopě, emisích CO2, globální změně klimatu atd.

To je změna co? Ještě před pár měsíci se přitom psalo nejdřív skoro jenom o těch uhlíkových stopách a emisích, potom zase skoro jenom o cenách. A teď se píše skoro jenom o tom, jestli vůbec na zimu plyn bude. Paradoxně jsme se dostali k podstatě. Nejvíce nás zajímá, jak zajistit své základní potřeby. V tomto případě, jak nezmrznout. A samozřejmě taky jak udržet v chodu průmysl, ale třeba i pekaře a spoustu dalších provozů, které jsou na plynu závislé.

Je ale fascinující, jak někteří politici, kteří s takovou vervou zachraňovali klima, teď lidi před zmrznutím zachraňují mnohem méně ochotně. Čím to asi bude?

Napadají mě dvě vysvětlení. Buď jde o fanatiky, kterým je úplně jedno, jestli vymřou lidé, hlavně když se zachraňuje klima. Takoví určitě existují, ale úplně si nemyslím, že bychom je až na výjimky našli v politice. Jsou spíše v nějakých radikálních aktivistických skupinách.

V politice jsou spíše lidé s jinými motivacemi. Vůbec netvrdím, že všichni se špatnými. Vezměte si třeba takového místopředsedu Evropské komise Franze Timmermanse. Ten dlouhé roky patří k největším zastáncům boje se změnou klimatu, snižování emisí, ozeleňování průmyslu, energetiky i dopravy. Ale v současné situaci všechny překvapil, když řekl jasně: Řešení aktuální krize musí převážit nad řešením klimatu. Pokud se naše společnost ponoří do složitého konfliktu, protože nebude na energie, nedosáhneme ani našich klimatických cílů. Rozhodně se nedostaneme, kam potřebujeme, když nedostatek energií způsobí zásadní roztržení ve společnosti. Navíc se musíme postarat o to, aby lidé v nadcházející zimě netrpěli chladem. Timmermans podle svých slov hodlá dát na podzim Evropanům konkrétní záruky, že se v zimě nebudou mít špatně. Navrhuje kupříkladu dočasný návrat k uhelným elektrárnám.

Potom zde ale máme třeba německého kancléře Scholze. Ten se jako velký bojovník se změnou klimatu zatím rozhodně neproslavil, koneckonců ani jako bojovník s Putinovou agresí. Přesto však nedávno prohlásil, že je třeba navýšit dotace pro zelené zdroje. Prý se tím zbavíme závislosti na ruském plynu.

Zajímavá myšlenka. Kdyby ovšem právě v Německu v posledních letech nestavěli neustále nové a nové obnovitelné zdroje a současně nevypínali jaderné a uhelné elektrárny, takže se dostali do stavu, že sice mají v obnovitelných zdrojích dnes už mnohem větší instalovaný výkon, než v těch starých, ale přesto jsou na ruském plynu totálně závislí. Navíc to už Němce stálo spoustu peněz. Ty jsou dnes i v bohatém Německu potřeba hlavně na pomoc lidem a firmám, které si nebudou moci dovolit drahé energie. Scholz chce ale peníze dávat na další a další dotace do obnovitelných zdrojů.

Jaká je jeho motivace? Nevím. Ale nějak se mi při pohledu na něj a jeho politiku nechce věřit, že by šlo o lidi. Nechce se mi věřit ani to, že by se víc bál oteplování než zimy. Nějak se mi nechce věřit Scholzovi vůbec nic. Nemyslím si o tom člověku nic dobrého.