V Rakousku před časem přestavěli poslední uhelnou elektrárnu na plyn. Teď se Rakušané bojí, že plyn nebude, takže ji zase budou přestavovat zpátky na uhlí. Takhle to dopadá, když se k ekologii přistupuje falešně a pokrytecky.

Kdo čtete moje blogy, víte, že právě tohle často kritizuju. Strašně mi vadí, když se ekologií a ochranou životního prostředí jen maskuje byznys. To se bohužel děje ve velkém a Rakousko patří v této disciplíně ke smutným „premiantům“. Ve skutečnosti jsou to pokrytci.

Na začátku loňského roku proběhla médii zpráva, že do roku 2030 má Rakousko v plánu získávat elektrickou energii pouze z obnovitelných zdrojů a do roku 2040 plánuje dosažení klimatické neutrality. Byla přijata s jásotem a Rakousko bylo zejména různými ekologickými aktivisty dáváno za vzor.

Na začátku letošního roku se objevila další zpráva, a sice ta, že Rakousko podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie proti rozhodnutí Evropské komise, které dočasně zařadilo jádro a zemní plyn mezi zelené investice.

Vzhledem k zelenému směřování země by bylo logické, že Rakušanům vadí hlavně zemní plyn, jehož celkové emise včetně úniků metanu při těžbě a přepravě jsou srovnatelné s uhlí. Jenže ono je to trochu jinak. Rakušanům vadí hlavně jádro, které je ovšem víceméně bezemisní.

„Energie z jádra není zelená ani udržitelná,“ komentoval plán na podání žaloby rakouský kancléř Karl Nehammer.

Navíc ono to není jen trochu jinak, ale spíš úplně jinak. Emisní plyn totiž Rakušanům překvapivě nesmrdí. Dokonce jsou jeho zastánci. A to ne ledajakého plynu, ale konkrétně ruského plynu. Ještě před vypuknutím války na Ukrajině požadovali Rakušané, aby se protiruské sankce Evropské unie nedotýkaly dodávek ruského plynu. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg řekl, že by měl být z případných sankcí vyloučen i plynovod Nord Stream 2, který ještě není zprovozněn.

Ještě krásnější je, že když už kvůli ruské agresi umírali Ukrajinci včetně dětí, Rakousko svůj požadavek na neuvalování sankcí na plyn zopakovalo.

Kromě toho, že je to samozřejmě nemorální, tak je to i absolutně „nezelené“. Jenže to je zřejmě Rakušanům jedno. Jsou totiž na ruském plynu závislí. Ale to na rozdíl od tvrzení, že budou vyrábět elektřinu jen z obnovitelných zdrojů, do světa netroubili.

Stejně tak se nechlubí tím, že musejí dovážet elektřinu. A to rozhodně ne málo. V zimě je to až 40 procent. Největšími vývozci do Rakouska je Německo a Česká republika. Je tak jasné, že zejména v zimě tato elektřina pochází z našich uhelných a jaderných elektráren a německých plynových a uhelných elektráren.

Takhle to dopadá, když se hraje falešně. A teď ještě budou Rakušané přestavovat plynovou elektrárnu na uhlí, kterou před pár lety přestavěli z uhlí na plyn. Předpokládám, že žádné uhlí se v Rakousku netěží, takže ho budou dovážet. Doufám, že se za pár měsíců nedozvíme, že ho „zelení“ Rakušané dovážejí z Ruska. To ho prý teď prodává se slevou.