Rakouská ministryně pro klima Leonore Gewesslerová napsala protijadernou pohádku. Píše, že jaderné reaktory jsou zabijáci klimatu. Prý vše zachrání obnovitelné zdroje. A teď tu o Karkulce.

Ministryně píše, že prý odhalí pohádky jaderné lobby a položí fakta na stůl. No tak tedy dobře. V čem se dá s rakouskou ministryní souhlasit, je, že jaderná lobby určitě svou technologii vychvaluje. To ale dělá každá lobby pro své zdroje. Nejvíc v současnosti zelená lobby, která tvrdí světu, že obnovitelné zdroje vše spasí. Potom také plynová lobby, která už roky, bohužel dost úspěšně, lže o tom, jak je plyn ekologický.

Pravdou také nepochybně je, že jádro má svá negativa a rizika. Potenciální riziko určitě existuje, stejně tak nikdo pořád moc neví, co s jaderným odpadem.

Pokud chce ale ministryně předkládat fakta, tak je nutné uvést všechna. Začít by měla tím, že Rakousko je zatím stále bytostně závislé na dovozu elektřiny, a to konkrétně z jaderných a uhelných elektráren. V zimě by se bez elektřiny od nás a z Německa neobešlo. V zimě totiž solární ani větrné elektrárny prakticky nevyrábějí. Možnosti akumulace jsou přitom zatím tak nízké a drahé, že se na ni spoléhat rozhodně nedá.

Stejně tak je třeba uvést, že solární i větrné elektrárny mají životnost zhruba 20 let. Po nich zůstane obrovské množství odpadu, se kterým si rovněž nikdo neví rady. V Americe dokonce přišli s nápadem, že budou vrtule zakopávat do uhelných dolů.

Potom je zde otázka ekonomiky. Ano, jaderné elektrárny jsou drahé. Jenže pokud se postaví, tak vznikne stabilní zdroj s životností 50 možná i více let, který je schopný dodávat elektřinu po celý rok. Oproti tomu je účinnost obnovitelných zdrojů, zejména na pevnině, velmi nízká. Jsou závislé na počasí a tudíž značně nestabilní.

Rakousko má velkou výhodu v tom, že jde o horskou zemi s Alpami a tudíž skvělými podmínkami pro vodní elektrárny. Ty jsou nepochybně fajn. Stejně tak nijak nezpochybňuju větrné parky na moři. Určitě i solární elektrárny mají své opodstatnění, zejména v lokalitách typu Španělska.

Ale co lokality, které nemají ani vysoké hory, ani moře, ani dostatek slunečního svitu? To je totiž například zrovna naše Česká republika. My tady máme v zimě zmrznout? To má být ta naše pohádka?

V Rakousku ať si dělají, co chtějí. Pokud opravdu dokážou být do roku 2030 celoročně soběstační z obnovitelných zdrojů, tak by to bylo super. Bez jakékoli ironie bych jim to přála a zatleskala jim za to. Trochu se ale obávám, že se to nepovede. Nejspíš i proto je Rakousko spolu s Německem druhá země EU, která tak vehementně podporuje ruský plyn.

Hlavně mi ale vadí, že rakouská ministryně nebojuje proti výstavbě jaderných elektráren v Rakousku, ale jinde. Vsadila bych se přitom, že nejvíc jí vadí zrovna naše Dukovany a Temelín. Jenže my tyto elektrárny potřebujeme. Stejně, jako zatím stále ještě potřebujeme i uhelné elektrárny a teplárny. To jsou fakta. Vše ostatní jsou jen zelené pohádky.