Hurá! Svět se ještě úplně nezbláznil. Více jak 500 vědců z celého světa rozeslalo otevřený dopis politikům z Evropské unie, USA, Japonska a Jižní Koreje, kvůli spalování biomasy. Rozhodně totiž není uhlíkově neutrální, jak tvrdí například pološílená EU.

Omlouvám se všem, kdo čtete mé blogy pravidelně. Vím, že jsem o tomhle tématu už psala několikrát. Ale ono je strašně důležité. Kácí se lesy po celém světě včetně Amazonie, dřevo se vozí smradlavými tankery napříč oceány, pálí se v elektrárnách, které samozřejmě kouří a vypouštějí emise. A všechno se to tváří jako úžasně ekologická záležitost, dokonce se dotuje evropskýma miliardama. Nezlobte se na mě, ale z toho jsem naštvaná fakt jako Greta. How dare you!

Já od malička miluju lesy. Ráda se v lese procházím, ráda v lese spím. Před pár lety mi došlo, že mi strašně vadí pokrytectví a to, když si někdo z ekologie dělá špinavý kšeft. A to všechno se mi spojilo v tom, že jsem zarytá odpůrkyně spalování biomasy. Tedy toho průmyslového. Zatopit si doma v kamnech či na ohništi dřevem ze soušek je fajn.

Půmyslové spalování stromů pro výrobu energie je ale hrůznost. A nejen, že to nikdo nesmí dotovat, ale mělo by se to zakázat, nebo aspoň zásadně omezit.

Jak vědci v dopise, který poslali například předsedkyni Evropské komise, americkému prezidentovi, japonskému premiérovi a řadě dalších, uvádí, stromy jsou mnohem cennější pro životní prostředí, pokud jsou živé a to nejen z hlediska klimatu ale i biologické rozmanitosti. Jejich využívání jako biomasy a energetického zdroje je tedy nesmyslné. Vlády světových mocností by se tak místo toho měly zaměřit primárně na zachování a obnovu lesů místo jejich spalování. Naprosto souhlasím, podtrhuji a podporuji.

Vědci zároveň zdůraznili, že obrovský nárůst těžby je zapříčiněn téměř výlučně veřejnými dotacemi v Evropě, Severní Americe a Asii. Nazvali to falešným řešením problému a varovali před ním. Evropská unie by podle vědců navíc měla okamžitě přestat uvádět biomasu jako uhlíkově neutrální zdroj energie ve svých normách pro obnovitelné zdroje. Navíc by měla být biomasa přestat být uváděna jako uhlíkově neutrální i při obchodování s emisemi.

Jsem zvědavá, jestli jim Ursula von der Leyenová a další budou naslouchat. Pokud ne, tak se bohužel ukáže, že celá Zelená dohoda není nic jiného než Zelený a pořádně špinavý kšeft.