Ekoaktivisté znovu předvádějí svou obvyklou taktiku. Chtějí, aby bylo po jejich, jinak začnou urážet, nálepkovat a pomlouvat. Tentokrát se jejich terčem stal ministr životního prostředí Brabec.

Blíží se rozhodnutí tzv. uhelné komise, která má určit termín, kdy se u nás přestane těžit a spalovat uhlí, a rovněž stanovit harmonogram, podle nějž má útlum probíhat. To samozřejmě opět rozpaluje ekologické aktivisty, z nichž dva přímo v komisi i zasedají. Komise má být ze své podstaty odborným poradním orgánem vlády. Přímo ve statutu komise se píše: Hlavním cílem komise je poskytnout vládě ČR, objektivní a v maximální možné míře konsensuální výstupy s ohledem na budoucí využití hnědého uhlí v ČR včetně všech souvisejících aspektů.

Aktivisty ale klasicky nějaká odbornost či objektivita vůbec nezajímá. Je jim úplně ukradené, jestli rozhodnutí komise zdraží elektřinu a teplo, nebo jestli dokonce způsobí nedostatek těchto energií. Oni prostě chtějí, aby se uhelné elektrárny vypnuly co nejdříve, bez ohledu na to, jestli máme jejich výrobu jak nahradit.

Tedy, abych byla korektní, oni tvrdí, že ji hravě nahradíme pomocí větrníků a solárů. Podle všech opravdových odborníků, zelené lobbisty mezi odborníky fakt nejde počítat, je to nesmysl. Teoreticky to samozřejmě asi možné je, což také neustále zneužívají zmínění zelení „zastánci obnovitelných zdrojů“ v různých pseudostudiích, ale prakticky to možné není. Stálo by to totiž extrémní množství peněz, znamenalo by to zastavět tisíce hektarů zemědělské půdy solárními parky a prakticky za každým rohem by na nás číhal větrník. Navíc na to rozhodně není připravena naše přenosová soustava. Stačí se podívat, jaké problémy přenosové soustavě způsobuje nárůst OZE v Německu. A hlavně, všichni odborníci vědí, že zkrátka hlavně v zimě větrníky ani soláry téměř nic nevyrábějí. Ovšem elektřinu i teplo potřebujeme pořád a v zimě obzvlášť.

O tom by se ale s vámi aktivisté nebavili. Oni totiž mluví neustále jen o emisích CO2, vytvářejí seznamy elektráren, které se mají zavírat a pomlouvají každého, kdo si zmíněné argumenty dovolí předložit. Na paškál si teď vzali hlavně ministra Brabce, který prý přece musí přijmout jejich vidění světa.

Naštěstí nemusí a pevně doufám, že ani nepřijme. Na tom, že se lidem zdraží elektřina a teplo, nebo dokonce nastanou výpadky, totiž nic ekologického není. Asi každý ví, čím topí lidé, kteří mají hluboko do kapsy. Aby se zahřáli, nahází do kamen klidně pet flašky naplněné kdejakým bordelem. Co jim poté letí z komína, už taky určitě každý někdy viděl a hlavně cítil.

Pevně doufám, že Brabec není ani fanatik ani politik uplacený různými zelenými lobbisty. Životní prostředí se má totiž chránit s rozumem a ohledem na lidi, kteří v něm žijí. Aktivisté tohle samozřejmě neuznávají, ale ať si třeba vylezou zase někam na bagr, nebo na střechu.