Solární elektrárny u nás vyrábějí jen asi desetinu elektřiny. Přesto jejich majitelé rok co rok inkasují desítky miliard korun od státu i od nás všech. Všude jinde přitom peníze chybějí.

Abychom byli přesní v číslech, tak se podívejme na poskytnuté příspěvky podporovaným zdrojům energie v ČR od roku 2013. V tomto roce šlo o 37,46 miliardy, v roce 2014 už o 40,59 miliardy, v roce 2015 o 43,51 miliardy, následně v roce 2016 dalších 43,02 miliardy, 2017 45,45 miliardy, 2018 46,13 miliardy, 2019 45,42 miliardy, letos i příští rok podobné částky. Dohromady jsou to stovky miliard korun.

I když jsem naštvaná, tak chci být férová. Majitelé solárních elektráren neinkasují všechno. Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Solárníci ale inkasují většinu.

A co z toho máme my všichni? Pole zastavená solárními parky a zhruba 10 procent vyrobené elektřiny. Když použiju demagogii ekologických aktivistů, tak napíšu, že tu elektřinu vlastně ani nepotřebujeme, protože více elektřiny, než vyrobí soláry, vyvážíme. Takže shrnuto, podtrženo, za stovky miliard máme něco, co jsme zatím ani nepotřebovali.

Nechci být stejně demagogická a ulhaná jako ekologičtí aktivisti. Rozvoj obnovitelných zdrojů je samozřejmě správná cesta. Ale mělo by se po ní jít rozumně, rozhodně ne tak, že za to platíme tak nehorázné peníze do nastavených kapes vysmátých solárních baronů. Průšvih se stal v roce v roce 2010, ale teď se bohužel řítíme do dalšího. Aspoň by si to přáli zmínění ekofanatici, kteří požadují urychlené vypnutí uhelných elektráren. Proč asi? No přece proto, aby nám chyběla elektřina a museli jsme urychleně stavět další soláry.

Kdyby soláry vyráběly elektřinu bez těchto šílených dotací, tak bych byla pro. A klidně bych se postavila s ekologickými aktivisty na demonstraci. Jenže bez dotací solární elektrárny nikdo nechce stavět. Oni prostě chtějí další desítky miliard do svých kapes. Samozřejmě to ale nikomu neříkají, zaštitují se ekologií, klimatem, prý musíme panikařit a jednat okamžitě. To je samozřejmě nesmysl. Česká republika produkuje v globálním měřítku jen zlomek emisí CO2, navíc tyto emise, stejně jako celá Evropská unie, neustále snižuje. A platí za to spoustu peněz. Zbytek světa však emise naopak zvyšuje.

Ale od emisí zpátky k penězům. Máme tady Covid a všichni vidíme, kolik nás to stojí a ještě bude stát peněz. Krachují firmy, lidé přicházejí o práci. Schodek státního rozpočtu bude 500 miliard korun. Šílené číslo. Jenže podobně šílené peníze cpeme solárním baronům a dost možná i zaplaceným aktivistům.

Nevím, jak vy, ale já jim je cpát nechci. Oni sami neustále tvrdí, jak se obnovitelné zdroje zlevňují, jak umí vyrábět elektřinu levněji než z jádra nebo uhlí. Tak ať to ukážou. A za ušetřené peníze bychom mohli třeba konečně dostavět dálnice, byty pro mladé lidi, zmodernizovat nemocnice, investovat do vědy a výzkumu, do kultury, do sportu…oblastí, kde jsou peníze potřeba, je nepochybně spousta.