Ursula von der Leyen foto wikipedia org

Předsedkyně Evropská komise Ursula von der Leyenová navrhla navýšit cíl snižování emisí do roku 2030 na minimálně 55 procent. Šílenství, reagují například automobilky. Proč to ta ženská dělá a co to komu přinese?

Evropa prý nedokáže současným tempem docílit uhlíkové neutrality v roce 2050 a zabránit tak devastujícím dopadům globálního oteplování.

Řekl někdo paní Ursule, že Evropa nedokáže s globálním klimatem sama nic udělat, i kdyby se na hlavu postavila? Evropa totiž produkuje jen 10 procent CO2, své emise navíc neustále snižuje, naopak ve zbytku světa emise rostou.

Přísnější limity v rámci Evropské unie tak přinesou zejména obrovské, ale opravdu obrovské náklady pro členské země. Mluví se o stovkách miliard eur ročně. Dalšími dopady už je a ještě bude výrazné zdražení elektřiny, tepla a následně všeho možného zboží. Evropské firmy budou mít tak vysoké náklady, že budou své výrobky jen velmi těžko prosazovat proti konkurenci z Asie, Ameriky či Afriky.

Takže proč to ta ženská dělá? Napadají mě tři vysvětlení. To první je, že je to opravdu zoufalkyně. Tomu napovídají informace, které se objevily, když se stala předsedkyní Evropské komise. Von der Leynová působila v minulosti na pozici německé ministryně obrany a byla velmi silně kritizována za neschopnost. Německá armáda je po jejím působení doslova zdecimovaná. Von der Leyenová navíc čelí obřímu skandálu. Coby ministryně totiž vyplácela externím poradcům miliony eur, aniž by vypsala veřejnou soutěž.

Druhou možností je, že jí zkrátka někdo zaplatil, aby Evropu tímto způsobem zdecimovala. Důkazy pro to pochopitelně žádné nemám, ale vyloučit to určitě nelze. Ať už Čína, Rusko či USA by se určitě nezlobily, kdyby se Evropa oslabila.

Třetí možností je, že se Von der Leyenová regulérně pomátla. To je ale skutečně jen teoretická možnost, protože by muselo jít o jakési kolektivní pomatení smyslů u stovek lidí řady národností.

Závěrem si dovolím apel. Pokud je změna klimatu skutečně tak silná hrozba a lidé mají sílu ji zastavit – zejména u druhého tvrzení mám určité pochybnosti, ale rozhodně nemám erudici, abych ho mohla rozporovat, tak proč Evropa netlačí především na zbytek světa, tedy na producenty oněch 90% emisí? To by totiž dávalo logiku, a současně by všichni mnohem lépe přijímali nařízení a zákazy pro Evropany. Takhle totiž počínání Von der Leynové vzbuzuje jen podezření a spekulace o její motivaci, neschopnosti či psychickém zdraví.