V oceánu, konkrétně severním Pacifiku, dnes nalezneme už asi jen 30 posledních žijících velryb rodu Eubaleana japonica. Jestli se svět nevzpamatuje, může jejich legendární píseň, tedy zvuk, kterým se velryby opačného pohlaví sbližují, utichnout navždy.

Kriticky ohrožené velryby severního Pacifiku druhu Eubaleana japonica, známé také jako North Pacific right whale byly počátkem 20. let minulého století téměř vyhubeny. Dnes jsou spolu se severoatlantickým druhem nejvíce ohroženými velrybami na světě.

Neohrožuje je pouze „velrybolov“, ale i řada dalších nástrah. Například ropná skvrna Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zasáhla v roce 2010 více než 14 druhů velryb a delfínů a zabila přes 5000 těchto majestátních tvorů. Velrybám ale vadí i hluk lodní dopravy a těžby ropy či plynu, které narušují komunikaci a zvyšují stres. V ohrožení je pak imunitní systém, schopnost nalézt potravu a především reprodukce.

Lidstvo pořádá monstrózní konference o klimatu, na kterých křičí Greta Thunbergová. Bohužel ji poslouchají jen politici ze zemí, které už se znečištěním ovzduší na rozdíl od jiných bojují. Ovšem konkrétními ekologickými ohroženími, jako je například riziko vyhynutí velryb, se zabývá jen pár zasvěcenců. To je z mého pohledu špatně. Vadí mi, když je ekologie jen divadlo pro média, nebo dokonce jakýsi klacek k prosazení politických či byznysových cílů, což podle mě „smrdí“ z boje proti klimatickým změnám na kilometry.

Přírodu je třeba chránit opravdu. A zrovna velryby snad nelze přehlédnout. Měli bychom pro ně zřídit přírodní rezervace. Na pevnině je to zcela normální. Každý ví, že třeba v národním parku platí určitá pravidla, podle kterých se musíme chovat. Věděli jste, že před negativním vlivem lidské činnosti je chráněno pouze 5% plochy světových oceánů?

My, obyčejní lidé můžeme ochranu velryb podpořit třeba přes organizaci Whale and Dolphin Conservation (WDC), která už dokázala například vytvořit největší mořskou chráněnou oblast na světě v Rossově moři, pokrývající téměř milion čtverečních mil.

V Česku nemáme moře, takže nám problém ohrožení velryb možná připadá vzdálený. Jenže v přírodě všechno souvisí se vším. Byla bych moc ráda, kdybyste se k této iniciativě připojili.