Moji milovaní ekologičtí aktivisté znovu všem hlasitě připomněli, že nesnáší demokracii. Vadí jim totiž, že v ní nemůžou ostatním přikázat svou pravdu.

Hnutí Fridays For Future kritizuje složení Uhelné komise. To je komise, kterou inicioval ministr životního prostředí Richard Brabec. Cílem komise má být příprava plánu odklonu České republiky od těžby a spalování uhlí. Komise má být odborná a řešit všechny aspekty tohoto složitého procesu. Uhlí totiž sice smrdí, ale pořád se z něj u nás vyrábí skoro polovina elektřiny.

To ale aktivistům nevoní. Oni by totiž chtěli, aby komise fungovala podle jejich not a uhlí zastavila nejlépe už zítra. Energetické, ekonomické ani sociální argumenty je nezajímají. Ochrana klimatu je prý nade všechno, bez ohledu na to, že i kdyby se opravdu od zítřka v České republice nevytěžil a nespálil ani gram uhlí, světové klima by si toho ani nevšimlo. Za to by si toho všimli všichni lidi, protože by se nejspíš leckde přerušily dodávky elektřiny. Že netopí topení, by si lidé naštěstí všimli až zhruba za dva měsíce.

A co konkrétně aktivistům vadí? Naposledy to, že si sněmovní výbor pro životní prostředí dovolil svého zástupce v komisi demokraticky zvolit. Aktivisté si totiž mysleli, že do komise automaticky usedne předsedkyně výboru pirátka Dana Balcarová (moje velká oblíbenkyně, už jsem o ní několikrát psala). Ta je totiž také aktivistka, která například neváhá předkládat coby pozměňovací návrhy k zákonům texty psané aktivistickými sdruženími, aniž by v nich změnila jediné slovo. Jenže její kolegyně a kolegové to o ní vědí. A proto jí takové návrhy zamítají. A proto si ji také nezvolili coby reprezentantku výboru do uhelné komise. Místo ní byl zvolen poslanec ODS Jan Zahradník.

A spustil se rachot. Aktivisté okamžitě vyrazili do boje a začali Zahradníka nálepkovat, že je zloduchem, který si prý v minulosti dovolil zpochybnit změny klimatu a úsilí stávkujících studentů. Středoškoláky prý v minulosti přirovnal k džihádistům, což je sice i na můj vkus přestřelený příměr, ale když vidím nynější hon, tak bohužel zřejmě má něco do sebe.

Zahradníkovo zvolení prý dělá z Uhelné komise absolutně nedůvěryhodný orgán, protože jak prý lze vést věcnou debatu o řešení klimatické krize s někým, kdo popírá její zavinění skleníkovými plyny.

Takže milí aktivisté, dobře poslouchejte:

1) V komisi jsou zástupci Hnutí Duha a Greenpeace, kteří tam nepochybně budou vaší mantru hlásat dostatečně hlasitě.

2) Komise nemá být žádným akčním výborem pro boj se změnou klimatu, ale odborným poradním orgánem vlády, který má vytvořit zodpovědný scénář odklonu naší země od uhlí, přičemž má brát v potaz všechny aspekty a rizika.

3) Pokud jste si vy i paní Balcarová mysleli, že i ona bude v komisi hájit aktivistickou pozici, tak jste si doufám jen neuvědomili, že zástupce výboru pro životní prostředí tam nebude sedět sám za sebe, ale bude tam reprezentovat výbor a jeho stanoviska.

4) Zahradník byl demokraticky tímto výborem zvolen, takže je zcela legitimním členem komise. Důvěryhodnost komise by naopak podkopalo to, kdyby se tam usadila Dana Balcarová bez jakéhokoli mandátu.

Tak co, už to chápete? Vsadím se, že ano, ale stejně mi budete nadávat. Jediným důvodem přitom bude, že odmítám sdílet vaší jedinou pravdu a říkám otevřeně svůj názor. Pevně ale věřím, že tento názor sdílí většina normálních lidí.