Během školního roku jsme neustále četli o pátečních studentských stávkách za záchranu klimatu. Pak to vše najednou utichlo. Začaly totiž prázdniny.

Když studenti stávkovali, tak jim hodně lidí vyčítalo, že se především chtějí ulít ze školy. Studenti to odmítali, prý jde o klima, zbývá nám pár let na odvrácení katastrofy, své kritiky nálepkovali slovy jako popírač či fosil.

Jak to je ve skutečnosti, se ukázalo hned, jak ve třídách naposledy zazvonilo. Od té doby v pátek potkáte na náměstích leda tak lidi na procházkách či holuby. Po stávkujících studentech s transparenty a projevy ani vidu, ani slechu. Zřejmě už je klimatická katastrofa odvrácena a budoucnost (jak říkají studenti future) už je zase růžová. Nebo myslíte, že by se studentům nechtělo od vody či z hospody? Takovou eventualitu prakticky odmítám, vždyť je zde klimatická nouze. Možná jen nabírají síly na další protesty, až zase začne nový školní rok. Zatím si jen vyrazili k moři, letadlem.

To jejich vzor, švédská klimatická hvězda Greta Thunbergová, si nebere volno ze školy jen v pátek, ale rovnou na celý rok. Chystá se totiž na misionářskou cestu do USA, kde hodlá šířit svou klimatickou víru. Způsobilo jí to však mnohaměsíční starosti, protože Greta odmítá cestování letadlem. Dělá dobře, protože by jí to zase někdo omlátil o hlavu, jako když se ukázalo, že při svačince cestou do Davosu na ekonomické fórum po sobě zanechala asi deset plastových obalů. To jí však způsobilo mnohaměsíční starosti, protože jak se bez letadla dostat do Ameriky?

Naštěstí se řešení našlo. Greta popluje přes velkou vodu na 18 metrů dlouhé závodní jachtě Malizia II. vybavené solárními panely k výrobě čisté elektřiny. Na dvoutýdenní plavbě ji bude doprovázet její otec Svante, ale třeba i vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové.

Vezměte si z Grety příklad vy popírači a fosilové. Takhle se bojuje za záchranu světa. Jak vás znám, tak vy každej den jezdíte do práce a z práce (uhlíková stopa). V práci smrdíte i v pátek, místo abyste stávkovali za klima (uhlíková stopa). A když máte konečně dovolenou, tak místo abyste jeli na jachtě do Ameriky, určitě letíte letadlem někam do Egypta (uhlíková stopa). A jestli si myslíte, že to vylepšíte tím, že jedete autem do Chorvatska nebo na Mácháč, tak vás rychle vyvedu z omylu, protože určitě spalujete naftu nebo benzín.

A vsadím se, že až bude Greta koncem roku bojovat za vaši budoucnost na 25. klimatické konferenci OSN v Santiagu de Chile, popř. bude odvracet klimatickou katastrofu v USA, Mexiku, Kanadě či dalších zemích, vy budete sedět doma a topit smradlavým uhlím. Vy, co máte ústřední topení, se neradujte. To teplo v něm se vyrábí taky ze smradlavýho uhlí. A ještě si určitě, vy fosilové popíračtí, zapálíte na Vánoce prskavky (uhlíková stopa)!