O šestnáctileté švédské ekologické aktivistce Gretě Thunberg, která vášnivě bojuje proti globálnímu oteplování, už jste asi slyšeli. Kromě toho, že mi její aktivita přijde dost podezřelá, už také víme, že je ta holka pěkný pokrytec.

Na konci ledna se Greta vydala na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Přednesla tam plamenný projev varující před globálním oteplováním. Nějak se mi nechce věřit, že to všechno má šestnáctiletá holka ze své hlavy. Nevím jak vy, ale já jsem v šestnácti řešila úplně jiný věci. No ale budiž, možná je globální oteplování fakt téma, se kterým Greta vstává a usíná.

Potom by ale bylo fajn, kdyby se podle toho chovala. Jenže je to už taková klasika, že ti aktivisté, kteří nejvíc křičí a všem kážou vodu, sami pochlastávají drahé vínečko. Gretě je šestnáct, takže by pít alkohol ještě neměla. Ale klidně bych jí vínko odpustila, kdo jsme si v šestnácti občas nedali že?

Ale co jí neodpustím je, že ze sebe sice dělá bojovnici za ekologii, ale sama se chová jako prasátko. Díky moc Ivanu Brezinovi, který v článku na Reflexu pokrytectví náctileté aktivistky nádherně ukázal. Stačila mu k tomu fotka, kterou se Greta pochlubila na twitteru. Vyfotila se totiž u svého oběda. A ejhle, víno sice nepila, ale za to se ládovala spoustou věcí z plastových obalů.

Snad se Ivan Brezina nebude zlobit, když ocituju část jeho článku, konkrétně deset detailu z Gretina stolu, které vypíchl. Musím říct, že jsem při čtení smíchy málem poprskala displej telefonu.

1. Plastová krabička se salátem. Jde o balený výrobek koupený v nadnárodním řetězci 7-Eleven, takže zelenina cestovala bůhvíjak daleko. Krabička je jednorázová, po použití skončí v koši. 2. Lžíce z černého plastu (v krabičce se salátem). 3. Toastový chléb v jednorázovém plastovém sáčku, který po použití skončí v koši. 4. Pomazánka v plastové krabičce. Obal je jednorázový a skončí v koši. Při bližším pohledu si navíc všimneme, že pomazánka je tradiční arabský hummus, vyrobený švédskou firmou Sevan. Suroviny (cizrna, sezamová pasta, olivový olej a citronová šťáva) se ve Švédsku nepěstují a musejí se tam dovážet z Blízkého východu. Hummus koupený ve Švédsku je tedy velmi neekologický. 5. Plastový kelímek na nápoj – skončí v koši. 6. Plastová propiska (u kelímku, je vidět jen její tyrkysová špička). Po vypsání skončí v koši. 7. Plastová lahev s cestovní dezinfekcí na ruce. Lahev skončí v koši a samotná dezinfekce je symbolem zbytečnosti, neekologičnosti a plýtvání. Ruce si stačí umýt vodou, dezinfikovat se nemusejí. To ale Greta zřejmě netuší. 8. Dvě plechové lahve na vodu s plastovými uzávěry. 9. Plastová krabička. 10. Banány, které se do Švédska vozí nejblíž ze Španělska, ale většinou spíše z Jižní Ameriky.

Brezina to okomentoval slovy: Gretina uhlíková stopa je tak obrovská, že pokud by se takto chovali všichni lidé na Zemi, byl by už dávno konec světa.

A to je přesně ono. Chraňme přírodu, ale začněme u sebe. Vykašleme se na igelitky, používejme síťovky nebo plátěné tašky, snažme se omezit plastové obaly (ale přiznám se, že nejsem dogmatik ani fanatik, taky si občas koupím vodu v petce), nevyhazujme odpadky na zem, rozmysleme si, jestli aspoň občas místo letecké dovolené nevyrazit třeba někam vlakem, na kole nebo pěšky.

Pokud někdo pranýřuje ostatní, snaží se přikazovat jiným, co smějí a nesmějí, ale sám se chová jako čuně, je jenom k smíchu. Tak snad z toho Greta ještě vyroste.