Že jsou divočáci přemnožení, zaslechnu snad každý rok alespoň jednou. Občas se někde objeví informace o přemnožených srnkách či jelenech. Přemnožení jsou také chránění kormoráni.  Jak může tohle tvrzení být relativní, ukazuje dobře aktuální zpráva z Nepálu.

Deník Metro v pondělí 12. listopadu přinesl zprávu o tom, že se daří obnova populace ohroženého tygra indického či také bengálského v Nepálu. Podle záznamů z 3200 kamer se počet tygrů v zemi za poslední dekádu zdvojnásobil. Což je u ohrožené šelmy skvělá zpráva. A kolik pruhovaných šelem tedy v himálajském státě žije v roce 2018? Z kamerových záznamů se podařilo identifikovat 235 dospělých jedinců. V roce 2009 jich bylo jen 121. Úspěch? Bezpochyby. Dostatečný pro záchranu druhu? Pro záchranu populace je to pořád málo. Jde spíš jen o dobrý první krok.

Proč si myslím, že je to jen první dobrý krok? Protože zájem Číňanů o tygří těla, porcovaná do preparátů tradiční čínské medicíny nijak neochabuje. S Čínou má Nepál asi 40 procent své hranice. To je první důvod. Druhý důvod je ten, že podle Wikipedie je v Nepálu 184 obyvatel na kilometr čtvereční. Představte si ten kilometr krát kilometr a postavte do něj skoro dvě stovky lidí. Kolik se tam asi vejde bezpečně tygrů? Jasně, Nepál jistě nabízí dost horských údolí a zbyl v něm snad i nějaký prales, kde ty dvě stovky tygrů můžou nějak žít. Ale ta země nejspíš není tak velká, aby v ní při téhle hustotě zalidnění mohlo vedle sebe bezpečně žít 30 milionů lidí a tisíce tygrů.

Vždyť v roce 1950 v Nepálu žilo jen 8,5 milionů lidí, čili třikrát méně, než nyní (zdroj zde). Kolik bylo Nepálců v roce 1900, kdy v jejich zemi podle odhadů žilo také na 100 tisíc tygrů, se mi nepodařilo zjistit. Je však asi každému jasné, že téměř 1,5 tygra na kilometr čtvereční, jako to bylo na začátku 20. století je stav, kterého už kromě tygrů nikdo dosáhnout nechce.

Čím lépe se bude dařit ochrana tygrů, tím častěji bude docházet k jejich střetům se zemědělci, což je odvětví zaměstnávající asi 80 procent lidí. Pravda, v zemi je prý asi poloviční nezaměstnanost, ale i tak zůstává dost lidí, kteří by se v budoucnu mohli s tygry střetávat. V sousední Indii se to už děje se slony.

Takže si zbývá položit otázku: Kdy se přemnoží bengálští tygři?Záložka