Snažím se o tom psát už měsíce. Naslouchání fanatikům nepovede k ochraně životního prostředí, ale jen k problémům. A už je to tady. Brutální ceny, nedostatek plynu i elektřiny. Emise přitom neklesají.Stačí se podívat na titulky tady na idnes za posledních pár dní:

Bohemia Energy kvůli extrémním cenám končí. Dotkne se to téměř milionu lidí

Vaření a vytápění se prodraží. Innogy po dramatickém růstu cen zdražuje plyn

Miliony rodin můžou být v zimě bez proudu. Státy hledají podporu, nemusí ale stačit

Indii citelně chybí uhlí. Některé elektrárny mají zásoby jen na několik dní

Bez uhlí se nedá svítit ani pracovat Čína nařídila dolům zvýšit těžbu

Drahé energie drtí evropský průmysl, podniky musí omezovat výrobu

Omlouvám se za titulkový přehled, ale musela jsem. Tohle je totiž výsledek naprosto špatně nastavené ekologické politiky, která je ovlivňována dvěma skupinami lidí. První tvoří fanatici inspirovaní mj. Gretou Thunbergovou, kteří panikaří a nejrůznějšími nátlakovými akcemi a kampaněmi nutí politiky, aby nepřemýšleli a nepočítali, ale okamžitě, teď a hned dělali ukvapené kroky. Druhou tvoří chladně kalkulující lidé, kteří pochopili, že se na takovém šílenství dá královsky vydělat.

A protože spousta politiků v čele se současnou šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou jsou buď slabí, zbabělí, hloupí, nebo zlobbovaní a uplacení lidé (každý z nich ať si sáhne do svého svědomí, do které skupiny patří), tak těmto dvěma tlakům ustupují a nás všechny uvrtávají stále hlouběji a hlouběji do obrovského problému.

Výsledkem je, že energie brutálně zdražují. Výsledkem je, že se jich dokonce začíná nedostávat. To samo o sobě je samozřejmě katastrofální a velmi nebezpečné. Aby toho ale nebylo málo, tak výsledkem je i to, že všechny uhelné elektrárny po celém světě musejí jet naplno. Dokonce, jak vidíte i na jednom z titulků, Čína nařizuje dolům, aby zvýšily těžbu, protože se uhlí pálí tak moc, že chybí. Podobné je to s plynem, na němž se Evropská unie svou vlastní hloupostí stává více a více závislá. A tím je taky více a více závislá na Vladimíru Putinovi, který toho samozřejmě bude maximálně využívat.

To všechno dohromady je přece obrovská prohra. Já jsem si těchto nebezpečných trendů všimla už před několika lety. Proto jsem založila web Moje zelená, proto píšu blogy. Snažím se upozorňovat na to, že se to dělá špatně. Ale nikoho to zatím moc nezajímalo. Nedivím se, jsem jenom obyčejná holka. Bohužel ale stejně tak nikoho nezajímaly názory odborníků, kteří varovali. Média jejich názory vesměs ignorovala. Naopak pořád dokola psala o Gretě a různých aktivistech či lobbistech, kteří tvrdili, že musíme snižovat emise stůj, co stůj, že se není čeho obávat, protože celá energetika může fungovat na obnovitelných zdrojích, které se neustále zlevňují, takže všichni ušetříme.

Neušetříme samozřejmě nic. Naopak zchudneme. Možná nám bude i zima, nebo budeme mít tu superdrahou elektřinu na příděl. Abychom měli vůbec nějakou a abychom nezmrzli, tak budeme pálit nejen uhlí a plyn, ale nejspíš všechno, co nám přijde pod ruku.

Opravdu díky Greto. Vykřičela sis to.

Poslední dvě věty jsou pochopitelně nadsázka. Greta za to nemůže. Ona totiž o ničem nerozhoduje. Můžou za to ti, kteří se ji nejen bojí poslat zpátky do školy, ale navíc její nesmyslné požadavky naplňují.