Více než polovinu veškerého plastového odpadu na jedno použití na světě, konkrétně 55%, produkuje pouhých dvacet firem. Patří mezi ně státní i nadnárodní společnosti, včetně ropných a plynových gigantů a chemických společností.

Největším znečišťovatelem plastového odpadu na jedno použití na světě je firma ExxonMobil. V roce 2019 přidal na pomyslnou plastovou skládku 5,9 milionu tun odpadu. Největší chemická společnost na světě, americká firma Dow vytvořila 5,5 milionu tun plastového odpadu a čínský ropný a plynárenský podnik Sinopec 5,3 milionu tun.

Celkem se v roce 2019 zavalila naše planeta 130 miliony tun plastových odpadků. Je to až nepředstavitelně moc. Neubráním se populárnímu přepočtu na Fabie. Jedna Fabia váží necelé dvě tuny. Takže si představte skoro 70 milionů Fabií, abyste věděli, o kolik plastových odpadků se každý rok na světě povaluje víc. Pouze 10–15% plastů na jedno použití se každý rok globálně recykluje.

Většina plastového odpadu na jedno použití skončí v rozvojových zemích se špatnými systémy nakládání s odpady. Plasty se hromadí na skládkách, podél silnic a v řekách, které přenášejí obrovské množství do oceánů. Ty už jsou plastů doslova plné, což podle řady studií ničí celé ekosystémy a kontaminuje i rybí maso. Drtivá většina plastů je navíc vyráběna z ropy a zemního plynu – zejména z frakčního plynu – takže jde o průšvih i z klimatického hlediska. Očekává se, že do roku 2050 bude plast tvořit 5–10% emisí skleníkových plynů.

Pokud byste si tedy mysleli, že se výroba a používání plastů omezuje, tak byste byli na velkém omylu. V příštích pěti letech by globální kapacita na výrobu polymerů pro plasty na jedno použití měla vzrůst o více než 30%.

Tohle je opravdová ekologická katastrofa, jenže se o ní mluví strašně málo. Když se podíváte na české ekologické organizace, tak neustále jen řeší vypnutí uhelných elektráren. Problém ale je, že elektřinu a teplo prostě a jednoduše potřebujeme. Neobejdeme se bez nich. Proto je nutné nejdřív postavit čisté zdroje. Naopak spoustu plastů fakt nepotřebujeme. Nemusíme mít každou hloupost v plastovém pytlíku, nepotřebujeme plastové příbory, talíře, kelímky, brčka, miliony plastových hraček a spoustu jiných nesmyslů. Využíváme je pouze z pohodlnosti. Nemusíme je mýt, prostě je vyhodíme. Jenže vytváříme stále větší a větší pomyslnou plastovou horu.