Čeští klimatičtí aktivisté vydali brožuru s názvem „Klimatická spravedlnost bude, jenom se to musí dobře zorganizovat“. Zapomněli dopsat, co si říkají zatím jen potichu mezi sebou – my už vás k ní donutíme, ať chcete nebo ne.

V brožuře aktivisté potenciálním zájemcům o to stát se taky ekologickými aktivisty radí, jak se mají organizovat a „držet partu“, ale třeba taky jak porušovat zákony pod pláštíkem tzv. občanské neposlušnosti. Nechci být malicherná, takže se nebudu pídit, jestli náhodou nejde o podněcování k trestnému činu nebo něco podobného. Koneckonců, každý má svou hlavu. A kdo v ní má i mozek, ten se téhle brožurce nejspíš jen zasměje a vyhodí ji do koše.

Naprosto to chápu, ale přesto bych si dovolila požádat, abyste se alespoň vy, kteří čtete tento text, malinko zamysleli. Ona už totiž pomalu končí legrace. Klimatické šílenství se totiž šíří podobně jako koronavirus. Akorát teda rozhodně ne v Číně, kde stejně jako třeba v Japonsku vesele stavějí spousty nových uhelných elektráren. Ale v Evropě, zejména té západní, už to začíná být slušná epidemie. Projevuje se zejména tím, že se stále více politiků přestává řídit starým dobrý příslovím – Dvakrát měř, jednou řež. Místo toho řežou hlava nehlava a potom si drbou hlavu, že to nějak nevychází.

Třeba Němci, kteří si schválili, že zavřou jaderné i uhelné elektrárny. Zatím je to stálo spoooousty peněz ze státního rozpočtu, navíc už dnes mají nejdražší elektřinu v Evropě, ale výsledek v podobě razantního snížení emisí se zatím nedostavuje. A celosvětově už vůbec ne. Normální by mi přišlo se v takové situaci zamyslet, co dál. Ale virus klimatického šílenství se zřejmě projevuje tím, že místo toho přidáte plyn. Takže Němka Von der Leyenová, která je novou předsedkyní Evropské komise, přišla s tím, že je třeba dávat na boj s klimatem čtvrtinu rozpočtu. A prý to bude prosazovat klidně i silou. Hmmmmm…

A propo, když jsem napsala o přidání plynu, tak to vlastně byl hezký dvojsmysl. On je totiž možná plyn jedním z klíčů, kde hledat příčiny epidemie klimatického šílenství. Tím druhým jsou samozřejmě obnovitelné zdroje, tedy lépe řečeno lidé, kteří se těší, jak na jejich masivním instalování vydělají nepředstavitelné peníze. A to stejné chtějí i země disponující plynem a firmy na ně navázané. Abyste tomu rozuměli, obnovitelné zdroje jsou nestabilní, a zatím stále nemáme dostatečně velké baterky, takže potřebují zálohu. A za tu se tak nějak mimoděk pasoval plyn. Asi proto nepřekvapí, že obří plynařské firmy platí kampaně za boj s klimatem a rozvoj obnovitelných zdrojů. A stejně tak nepřekvapí, že Němci tam vehementně prosazují dobudování nového plynovodu z Ruska.

Pokud si teď říkáte, že přeháním, nebo že šířím konspirační teorie, tak jen připomenu, že jen dosažení průběžného cíle snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030 si podle odhadů Evropské komise vyžádá dodatečné roční investice ve výši 260 miliard eur. To je 6,5 bilionu korun, nebo 6,5 tisíce miliard. Kvůli tomu už stojí za to trochu vrtěti psem ne?

Ale zpátky domů k našim klimatickým aktivistům a jejich brožurce. Doporučila bych jim, že by tam mohli coby vysoce efektivní nástroj klimatického boje připsat šíření koronaviru. V Číně, kde se kvůli němu do značné míře zastavil život, doprava, průmyslový výroba atd., totiž prý klesly emise CO2 o čtvrtinu. No tak hurá přece. Možná to globální oteplení díky kámoši koronáčovi přece jen zastavíme.

Ale teď už vážně bez legrace. Všichni normální lidé by měli opravdu zpozornět. Protože zatímco omezující opatření, která se ve světě zavádějí kvůli riziku šíření koronaviru, asi všichni chápeme a nejspíš i podporujeme, velmi rychle na nás můžou dopadnout i omezení kvůli klimatickému šílenství. Bez ohledu na to, jestli je lidé chtějí, nebo ne. Proto bychom se možná i my mohli začít organizovat proti této nové klimatické totalitě. Přemýšlím, že napíšu brožurku.