Do švýcarského horského střediska Davos ve švýcarských Alpách se už popadesáté sjíždí světová elita. Není překvapením, že budou řešit zejména klimatické změny. Méně překvapí, že do Davosu opět přiletí soukromými tryskáči a vrtulníky.

Podle informace webu CryptoCoinsNews.com účastníci setkání, kteří do švýcarského města přiletí soukromými tryskáči, vyprodukují jen tímto letem 18 090 metrických tun CO2. Pokud by lidé letěli velkými letadly, mohlo by jich do Davosu a zpět přiletět 76 652, přičemž by se do ovzduší dostalo stejné množství emisí.

Tahle míra pokrytectví je opravdu neuvěřitelná. Ale to spíše na okraj, protože já chci vlastně psát úplně o něčem jiném. Letošními tématy tohoto každoročního setkání má být totiž vedle globálního oteplování a boje se změnami klimatu, také nárůst majetkové nerovnosti, světový hospodářský růst a využití technologií.

Soukromé tryskáče bojovníků proti změnám klimatu jsou jen trapným koloritem. Pokud je něco opravdu důležité, je to právě nárůst majetkové nerovnosti. Nedávno se v této souvislosti objevila zajímavá data.

Osm nejbohatších jednotlivců na světě vlastní dohromady tolik jmění, co chudší polovina všech obyvatel planety. Tedy 3,6 miliardy lidí. Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg zároveň v loňském roce stoupl o 25 procent na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun).

Vsadím všechny své boty (zas tak moc jich pravda nemám), že téma majetkové nerovnosti se v padesátileté historii slavného ekonomického fóra v Davosu probíralo už mnohokrát. A výsledek? Ten jste si přečetli o odstavec výše.

A úplně stejně to dopadne s bojem se změnami klimatu. Bohatí na něm ještě více zbohatnou, my ostatní jim to zaplatíme.