Různí zelení lobbisti i aktivisti neustále všude tvrdí, že elektřinu můžeme a musíme vyrábět jen z obnovitelných zdrojů. Ono to nejde, ale tahle stokrát opakovaná lež už nese své shnilé ovoce. Lidé jí totiž začínají věřit.

Pamatujete si, jak před lety Viktor Kožený sliboval jistotu desetinásobku? A jak to celé dopadlo? Mám pocit, že historie se opakuje. Před pár dny jsem si přečetla, že Jihočeská univerzita udělala průzkum veřejného mínění, který ukázal, že Češi absolutně netuší, z čeho se u nás vyrábí elektřina. Myslí si, že se jí skoro 40 procent vyrobí z tzv. obnovitelných zdrojů energie, tedy například solárních či větrných elektráren. To je přitom absolutní nesmysl. Podíl obnovitelných zdrojů je v Česku jen lehce nad 10 procenty.

Jak je taková nevědomost lidí možná? V první řadě jde nejspíš o to, že se zkrátka o energetiku většina lidí nezajímá. Když doma zmáčknou vypínač, tak světlo svítí, když zapnou topení, tak topí. Proč by tedy nějak zvlášť řešili, odkud jim elektřina a teplo proudí.

Na druhou stranu, odpovědi v průzkumu nezněly „nevím“, ale šlo o odhady, přičemž výroba z obnovitelných zdrojů byla asi trojnásobně nadhodnocena. To samozřejmě není náhoda. Je to jednoznačně odraz toho, co se píše v médiích. O obnovitelných zdrojích se v nich totiž píše velmi často a nezřídka s titulky typu: Je třeba urychleně vypnout uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji.

Lidé, kteří se o energetiku nezajímají, a takových je podle výsledků průzkumu evidentně většina, očima přeletí zmíněný titulek, ale otevřou si úplně jiné články. O celebritách, politice, sportu, nebo třeba o sexuálním skandálu. V hlavě jim tak zůstane jen útržkovitá informace ve smyslu, že když je třeba ty uhelné elektrárny vypnout urychleně, už jsou asi zbytečné. Vždyť elektřina už se přece vyrábí ze solárů, větrníků a podobných moderních technologií.

Jenže ona se nevyrábí, lépe řečeno vyrábí se jí pořád málo. A v zimě obnovitelné zdroje nefungují prakticky vůbec. Přitom právě v zimě potřebujeme elektřinu a teplo nejvíc.

Můžete si říct, že je úplně jedno, jestli lidé vědí, z čeho se vyrábí elektřina. Jenže ono to tak úplně není. Různí lobbisté a propagandisté totiž tzv. názory veřejnosti velmi rádi využívají v tlaku na politiky. A řada politiků jim bohužel podléhá. Jsou to totiž populisté, kteří neřeší, že lidé třeba vůbec neznají pravdu.

Politik, který rozhoduje, by ji ale znát měl. Měl by se rozhodovat na základě faktů, a to zejména ve věcech, které jsou životně důležité. Což je třeba energetika. Existuje takový zlý vtip, že snad slovenská šéfka Greenpeace měla říct, že na televizi se může koukat i při svíčkách. Ve skutečnosti to prý nikdy neřekla. Ale když to budu všude neustále opakovat, určitě tomu část lidí uvěří.

Taková lež by poškodila onu paní a celé hnutí Greenpeace. Ovšem pokud si budeme lhát do kapsy v tom, že se ta elektřina nějak vyrobí, tak by důsledky mohly být mnohem horší. A nešlo by „jen“ o peníze, o které přišli ti, kteří uvěřili Viktoru Koženému.