Francouzský parlament zakázal vnitrostátní lety, které lze uskutečnit přímým vlakem za méně než dvě a půl hodiny. Zákaz je součástí klimatického zákona. V principu jde možná o logický krok, bohužel má opět své drahé ALE.

Zákaz se dotkne zejména spojů mezi Paříží a Nantes, Lyonem a Bordeaux. Obecně to dokážu pochopit. Pokud jde někam v rozumném čase dojet vlakem, je z hlediska ochrany ovzduší i klimatu opravdu zbytečné tam létat.

Jenže jak už to tak u tzv. klimatických opatření bývá, opět na nich někdo vydělá. A opět to zaplatí lidé. Ve Francii jezdí rychlovlaky, které se jmenují TGV. Jízdenky jsou ale pořádně drahé. Například za cestu z Paříže do Bordeaux zaplatíte v jednom směru kolem 100 eur, tedy více než 2,5 tisíce korun. Za zpáteční cestu tedy dáte více než 5 tisíc korun. Ve vlaku přitom strávíte něco kolem 4 hodin.

Po zákazu letů navíc na poli rychlého cestování ubyde konkurence, což cenu velmi pravděpodobně ještě zvýší. A to je symbolické pro celé klimatické tažení. Ve jménu klimatu se prostě zdražují věci, služby, energie, čímž se zhoršuje kvalita života a možnosti chudších lidí. A to je podle mě špatně. Navíc to lidem nikdo férově nepřiznává, děje se to pokoutně pod pláštíkem „nutné paniky“.

Samozřejmě existují levnější možnosti, jak se dostat z Paříže třeba do Bordeaux, jenže jsou taky výrazně pomalejší. Takže co bude výsledkem? Chudší lidé nepojedou, nebo si jízdenku zaplatí, ale budou si muset odpustit něco jiného. Nebo se budou kodrcat pomalými vlaky popř. autem.

Oproti tomu bohatí jsou v pohodě a třeba si zaletí soukromými tryskáči do Davosu, aby tam debatovali o tom, jaká další klimatická opatření zavést.

To mi na celé věci vadí. Je to totiž nespravedlivé. Lety soukromými tryskáči totiž nikdo nezakáže, i když jde z klimatického hlediska v oblasti letecké dopravy o největší zvěrstvo. Často letí jen piloti a jedna osoba. Jenže jde o tak bohaté a vlivné osoby, že si prosadí, aby se zakázaly jiné věci. Stejné je to i v jiných oblastech. Například v energetice, kde se překotně tlačí na změny. Ty ovšem zatím vedou především k bohatnutí už bohatých a ke zdražování energií pro lidi, ale celosvětové emise stále neklesají.

Cílem ekologie má být ochrana životního prostředí. Bohužel často jde o něco úplně jiného. To se mi nelíbí, a proto píšu tyhle blogy. Díky, že je čtete a že mi třeba i fandíte.