Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Požadují přechod na modernější a čistší zdroje energie. Chytří lidé nemají potřebu vlamovat se do otevřených dveří. Leda, že by je někdo navedl. V tomto případě je to Hnutí Duha.

Mezi podporovatele kampaně patří například chirurg Pavel Pafko, lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert, lékařky Irena Opletalová a Jana Skřičková, které působí na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno, či ekotoxikolog Radim Šrám. Požadují přechod na modernější a čistší zdroje energie.

Těžko říct, proč se lékaři nevymezili třeba proti kouření, tučným jídlům či alkoholu. Je totiž nepochybné, že 1) Cigarety, alkohol a tučná jídla zabíjí mnohonásobně víc lidí než uhelné elektrárny; 2) K životu je na rozdíl od elektřiny a tepla opravdu nepotřebujeme, jsou to jen neřesti; 3) Využívání uhlí skončí, jen se právě v těchto týdnech v tzv. Uhelné komisi rozhoduje kdy a za jakých podmínek. Slyšeli jste ale něco o konci cigaret, alkoholu či bůčku?

Hlupák se nejspíš lékařem stát nemůže. Proto je s podivem, že několik lékařů naskakuje ekologickým aktivistům, v tomto případě Hnutí Duha, na jejich podivnou hru. Právě Jiří Koželouh z Duhy sedí ve zmíněné Uhelné komisi a spolurozhoduje o uhelném konci. Ráda bych věřila, že tak činí opravdu zodpovědně a uvědomuje si, že uhlí musíme něčím nahradit, aby byla zachována spolehlivost dodávek elektřiny a tepla. A že si taky uvědomuje, že by asi nebylo fajn, kdyby se elektřina a teplo nějak brutálně zdražily.

Ale bojím se, bojím, že se šeredně pletu. Vlastně jsem si skoro jistá. Zmíněná výzva několika lékařů, kterou Koželouh evidentně spunktoval, je toho důkazem.

Čeho chce vlastně Koželouh dosáhnout? Sám tvrdí, že česká elektrizační soustava může v roce 2030 bezproblémově fungovat bez znečišťujících uhelných elektráren a s dvojnásobným množství obnovitelných zdrojů.

Jsem asi úplně hloupá, ale prostě to nechápu. Z uhlí se u nás momentálně vyrábí pořád zhruba polovina elektřiny, a nelze zapomenout ani na teplo. Obnovitelné zdroje u nás vyrábějí zhruba 10% elektřiny (dovolím si připomenout, že i za tuto kapku platíme každý rok přes 40 miliard navíc). Takže i kdyby se se jejich množství zdvojnásobilo, stále chybí zhruba 40%. Koželouh bude samozřejmě tvrdit, že část vyrobené elektřiny vyvážíme, což je sice pravda, ovšem pouze v celkové roční bilanci. Zejména v zimě, kdy zrovna obnovitelné zdroje skoro nevyrábí, totiž často spotřebujeme všechno. Podle odborníků navíc už brzy bude v Evropě elektřiny spíše nedostatek. Pomoci si dovozem tedy nebude odkud.

Zároveň nechápu, proč se tedy ty obnovitelné zdroje nestavějí? Nic jim nebrání. Naše soustava dokonce funguje tak, že elektřina ze solárů, větrníků, vody či biomasy má před tou z uhlí přednost. Vždyť to by přece dávalo smysl. Staví se obnovitelné zdroje, které stále více a více vytlačují uhelné. Proč se mají nejdřív vypnout uhelné a teprve potom něco stavět?

Nikdo mi nevymluví, že jediný důvod jsou peníze. Když totiž něco zoufale potřebujete, tak jste ochotni za to zaplatit mnohem víc. Stačí si vzpomenout na nesmyslné částky, které se na jaře platily za roušky. A právě s tím kalkulují všichni ti solární či větrní baroni. Potřebují nás vmanipulovat do situace, kdy nebudeme mít dostatek elektřiny, aby nám ji mohli prodávat pořádně draze.

Jestli je Koželouh na jejich výplatní pásce, nebo svou činnost provádí z jiných důvodů, nevím. Každopádně lékaři by si měli dát dobrý pozor, jestli se náhodou v dobré víře nestali oběťmi hodně podivné hry.