Dost často se ve svých textech vymezuju proti ekologickým aktivistům. Podle mě životnímu prostředí spíš škodí, porušují zákony a často sledují úplně jiné cíle. Proto je nemají rádi policajti. Za to jim ovšem fandí některá média.

S velkým úžasem jsem si přečetla sáááhodlouhý článek na webovce českého rozhlasu o tom, že obec Staňkovice resp. její zastupitelstvo odmítlo pronajmout pozemky pro pořádání Klimakempu, tedy akce aktivistů bojujících proti změnám klimatu. Zastupitelé se bojí výtržností, nočního hluku, ale i rizika zavlečení koronaviru. Podle mě docela oprávněné obavy, což ale evidentně nesdílí autorka článku Kristýna Guryčová.

Ta ho totiž pojala jako jednu velkou obhajobu aktivistů a obžalobu policie, která prý zastupitele vystrašila a obecně se je snaží všude očerňovat. V souvislosti s policií se objevují slova jako strašení, tlak. Extrémní kontrola či dokonce totalitní praktiky. O aktivistech naopak autorka opakovaně uvádí, že jejich akce jsou nenásilné, nezpůsobují problémy. Nelegální vniknutí do dolu Bílina sice autorka nevynechala, ale okamžitě jej relativizuje tím, že jakási italská aktivistka si stěžovala na postup policistů a uspěla u soudu. Aby toho nebylo málo, tak autorka uvedla, že si stěžoval i jakýsi filmař. Opakovaně pak autorka zdůrazňuje, že součástí akcí je nenásilný protest.

No zkrátka propaganda jak vyšitá. Nechci a nebudu obhajovat práci policie. To určitě zvládnou sami. Ale nechápu, proč by se měla takovým způsobem obhajovat a prakticky adorovat činnost aktivistů. To, že někdo někam nelegálně vtrhne a něco tam blokuje, je prostě násilné a nelegální. A nelze to omlouvat tím, že jde zrovna o uhelný důl, který je v očích aktivistů i části novinářů fuj.

Stejně tak nechápu, proč mají někteří novináři potřebu tak moc obhajovat levicový extremismus. Ten je totiž stejně špatný a nebezpečný jako pravicový. Policie to nepochybně ví. A měli by to vědět i novináři a nenechat se zaslepovat svými sympatiemi či antipatiemi.

Nejhorší na tom pro mne ale je, že je to další rána pro skutečné ochránce životního prostředí. Protože i na nich ulpí část nálepky, že jsou to extremisté, anarchisté a nevím, co dalšího. Oni přitom nikde neexhibují ani neprolamují ploty. Místo toho pravidelně chodí do skutečné přírody, kde třeba čistí studánky, sbírají odpadky, vysazují stromky a dělají spoustu užitečné práce, o které ovšem nemají potřebu pravidelně informovat.

Moc prosím čtenáře mých blogů, aby rozlišovali mezi těmito skutečnými milovníky a ochránci přírody, a tzv. ekologickými aktivisty, kteří většinu času tráví tím, že někde exhibují, porušují zákony a vybíjejí si svou nenávist vůči kapitalismu.