Tak jsem se podívala na rozhovor s českou Gretou v Rozstřelu tady na idnes. Slečna je sympatická, určitě to myslí dobře. Ale opět mi potvrdila, že po téhle zelené cestě nikdy nepůjdu.

Mladá česká aktivistka Lucie Smolková poletí na první mládežnický klimatický summit OSN v New Yorku. V Rozstřelu na idnes ukázala, že její účast tam bude úplně zbytečná. A jestli i ostatní mladí aktivisté jsou podobného ražení, půjde o zcela zbytečnou akci.

Stále stejné fráze, neznalost, ani náznak řešení. Že poletí do Ameriky letadlem, je to poslední, co by mi vadilo. Ale přesto jsem to dala do titulku, protože je to symbolické. Slečna Smolková, totiž bezelstně pronesla, že plachetnice, kterou před časem Ameriky plula opravdová Greta, není cestování pro každého. No právě Lucie.

Ty (promiň, že ti tykám, ale jsem taky mladá holka, tak snad tě tím neurazím), a tobě podobní, voláte po radikálních změnách, ale vůbec vám nedocházejí možné důsledky. Předpokládám, že neživíš rodinu, možná ani sama sebe. Takže zatím úplně netušíš, co znamená realita všedního dne lidí, kteří chodí do práce a vychovávají děti. Zřejmě už vůbec nemáš ponětí, co znamená každý měsíc vydělat na výplaty zaměstnanců. O tom si nech prosím někdy vyprávět od nějakého podnikatele.

Studovala jsi na Floridě, teď poletíš do New Yorku. Ale jinak bys letenky zdražila, takže většina lidí by už nemohla letět ani do Řecka na dovolenou. Odvoláváš se na demokracii, když mluvíš o tom, že máš právo vyjádřit svůj názor. A co budeš dělat, když demokratická většina společnosti bude mít jiný? Budeš to respektovat? Nebo budeš pokračovat v demonstracích a nátlaku? Hájíš studentské stávky v pátek, protože v neděli by to prý nebyla stávka a nepřitáhlo by to pozornost. Já si spíš myslím, že by se v neděli ukázalo, kolik studentů opravdu bojuje proti změnám klimatu, a kolik si jen vyjde na náměstí místo školy.

Když dostaneš otázku, jestli by se s emisemi nemělo bojovat spíše jinde než v Evropě, tak zopakuješ stokrát opakovanou mantru, že máme vyšší emise na hlavu než Číňani. V tom máš tedy pravdu, jenže problém je, že zatímco my ty emise neustále snižujeme a platíme za to spoustu peněz (podpora zelené energie, emisní povolenky, ekologizace firem, elektráren, biopaliva a spousta dalších věcí), tak v Číně, Indii, Pakistánu, ale i spoustě dalších zemí ty emise neustále rostou. A porostou i dál, protože tyto regiony bohatnou a lidé i tam budou potřebovat a chtít spotřebovávat stále víc a víc energie.

Ale tohle ty Lucie neřešíš. Když přijde otázka na řešení, tak se schováš za to, že na něj musejí přijít politici a vědci. Ale vsadím se, že když navrhnou řešení racionální, tedy nikoli tak radikální, jak by sis ty přála, tak začneš zase demonstrovat. Bez ohledu na to, že sama žádné řešení nemáš. Říká se tomu začarovaný kruh.

Neber to prosím zle. Jak jsem psala v úvodu, jsi mi sympatická a věřím, že to myslíš dobře. Jenže cesta do pekla je často dlážděna dobrými úmysly. Pokud se mýlím, tak budu ráda, když mi můj názor na tebe vyvrátíš.